maandag 1 september 2025

Sifan Hassan wint Sydney Marathon in parcoursrecord

Sifan Hassan

Sinds dit jaar is er een extra marathon toegevoegd aan de lijst van de World Marathon Majors: Sydney. Naast Tokio, Boston, Londen, Chicago, Berlijn en New York de zevende op de lijst. Dit jaar gingen 35.000 deelnemers van start. Winst was er voor Sifan Hassan. Ze won in 2:18.22 en liep daarmee een nieuw parcoursrecord.

Sifan Hassan wint in Sydney haar vierde marathon uit haar carrière met een zege in 2:18:22. Hassan, de olympisch kampioene in Parijs, liep in de laatste 10 kilometer weg van voormalig wereldrecordhoudster Brigid Kosgei. Daarmee heeft ze nu vier van haar zes marathons gewonnen (London en Chicago in 2023, Parijs in 2024 en Sydney in 2025). Sifan verpulverde het oude parcoursrecord. Vorig jaar liep Workenesch Edesa 2:21.41).

Hassan na haar race: ‘Ik begon te hard en die laatste 10km was heel zwaar, maar ik ben blij. Het publiek gaf me ontzettend veel motivatie en energie, het was geweldig. Ik ben echt dankbaar met het parcoursrecord én de overwinning!’

Historie

De Sydney Marathon kent nog niet een grote geschiedenis. De eerste editie vond plaats in het jaar 2000 als test voor de Olympische Spelen die in hetzelfde jaar in Sydney plaatsvonden. Sindsdien is de marathon elk jaar opnieuw georganiseerd. Zowel bij de mannen als de vrouwen is het parcoursrecord gelopen in de afgelopen editie. Bij de mannen was het de Keniaan Brimin Kipkorir die de finishlijn in een tijd van 2:06:18 passeerde. Bij de vrouwen staat het parcoursrecord op naam van Workenesch Edesa. De Ethiopische atlete legde het parcours af in een tijd van 2:21:41.

Deelnemers

Sydney trekt tijdens de eerste editie als onderdeel van de World Marathon Majors gelijk de aandacht bij het publiceren van de deelnemerslijst. Dit komt vooral door de deelname van Eliud Kipchoge. Kipchoge staat over het algemeen bekend als de beste marathonloper tot nu toe en met zijn erelijst van twee Olympische titels, 11 overwinningen bij een World Marathon Major, een voormalig wereldrecord van 2:01:09 en een tijd van 1:59:40 tijdens de INEOS 1:59 Challenge is dat lastig te ontkennen. Uitdagers van Kipchoge zijn Birhanu Legese wie met een tijd van 2:02:48 de negende tijd ooit heeft gelopen, recente winnaar van de Xiamen marathon Dawit Wolde en Vincent Ngetich. Laatstgenoemde is pas 26 jaar oud en is tijdens een World Marathon Major nog nooit buiten de top vier gefinisht. Ook zullen we kijken wat Björn Koreman kan. De Nederlander zal met een persoonlijk record van 2:10:32 aan de start staan van zijn eerste World Marathon Major.

Bij de vrouwen zijn ook duidelijke favorieten aan te wijzen. Zo zal Sifan Hassan aan de start verschijnen in Sydney na haar 3e plaats in Londen. Hassan heeft natuurlijk al bewezen in staat te zijn indrukwekkende prestaties te leveren op de marathon door de overwinning op te eisen in Chicago, Londen en de Olympische marathon in Parijs. Makkelijk zal ze het niet krijgen, want ze krijgt gezelschap van Brigid Kosgei. De Keniaanse is met een persoonlijk record van 2:14:04 een geduchte tegenstander en is maar één keer buiten de top twee in een marathon geëindigd. Ten slotte probeert Workenesch Edesa haar titel in Sydney te verdedigen.

Parcours

Het 42,195 km lange parcours wordt door veel mensen als adembenemend beschouwd. De start vindt plaats in North Sydney en na een aantal kilometers zullen de deelnemers Harbour Bridge passeren. Na een prachtig uitzicht op de haven gaan de lopers door het centrum van Sydney waar ze zullen finishen bij het welbekende Opera House.

Hoewel de finish 83 meter lager dan de start ligt is het parcours lastig. Het parcours kent veel heuvels, waardoor de lopers in totaal 317 hoogtemeters zullen moeten maken. Dit is maar iets minder dan het slopende parcours van de afgelopen Olympische Spelen.

Tekst Sven Meinen, foto Global Sports Communication (bron)